50 Fantastisk kæledyr Pets Appa’s King: Chase er konge nu!

Appa’s King: Chase er konge nu!

BEMÆRK: Dette interview blev gennemført før Steve King’s pensioneringseffektiv 31. december 2021. Han har tjent kæledyrsmarkedet i årtier såvel som vi ønsker ham godt i hans nye ventures. APPA udfører en ny gennemsøgning for en præsident og administrerende direktør.

Spørg enhver person om at få et kæledyr under pandemien såvel som svaret er det samme, “Hvordan gjorde jeg online uden ham (eller hende?) Før!” Steve King, American Pet Products Association (APPA) præsident og administrerende direktør er helhjertet enig. GoodNewSforpets.com-redaktør Lea-Ann Germinder har længe været en beundrer af King’s arbejde med den menneskelige-dyrs bånd. Han delte lige for nylig historien om nøjagtigt, hvordan hans elskede kæledyr kom ind i hans families liv, foreningens arbejde under pandemien såvel som indsigt bag de 103,6 milliarder dollars i salg af kæledyr i Appa’s 2020 specificerer markedsrapporten – samt hvad en Meget mere at forvente i 2021.

Lad os begynde med det grundlæggende. Fortæl os om Chase Beagle.

Da pandemien startede, havde vi ikke et kæledyr. Vi havde mistet vores kæledyrshund såvel som valgte, hvad vi skulle gøre næste – som masser af kæledyrsforældre, som vi ikke snarere var parat til at tage springet igen. Min anden halvdel så godt som jeg arbejdede fra huset så godt som vi sagde, vi kræver for at få endnu en hund. Så Chase Beagle kom ind i vores liv.

Vi omfavnede ham i juli virkelig på min fødselsdag sidste år, såvel som som de gør, han har gjort sin metode til vores hjerter. Vi kan godt lide at gå ud på vores båd så godt som han også kan lide. Jeg er stadig på Pet Partners Board såvel som kæledyrspartnere sponsorerer verdens største kæledyrshundtur årligt såvel som han så godt som jeg deltog i det. Han er bare en fantastisk tilføjelse til vores familie.

Reflektioner post-pandemi

Du blev udnævnt til præsident og administrerende direktør for APPA i 2019. Pandemien hit i 2020, kun et år ind i jobbet. På tidspunktet for verdensomspændende Pet Expo 2020 manglede vi alle vores kolleger i Asien, såvel som vi endnu ikke forstod, hvad der var foran. Enhver form for refleksioner om, hvordan det føltes i 2020, såvel som nøjagtigt hvordan det føles nu?

Som alle andre blev vi overrasket over sværhedsgraden af ​​pandemien. Tidligt, bortset fra virkningerne af rejseforbudet fra Kina såvel som manglende evne til vores gode venner såvel som kolleger derfra for at gå til showet, virkede det næsten som om det var service som normalt, da vi var på Worldwide Pet Expo sidste år. Vi forstod ikke inden for en måned, at hele verden ville lukke ned. Appa kiggede øjeblikkeligt på nøjagtigt, hvordan vi havde brug for at ændre, hvad vi gjorde for at hjælpe vores medlemmer – endnu en gang ikke at forstå nøjagtigt, hvor længe pandemien ville være. Mange mennesker følte, at vi talte om uger, ikke måneder såvel som måneder blev til et år. Appa begyndte at levere akademisk materiale til vores medlemmer, der drejede sig om at tage sig af forskellige elementer i pandemien.

Et afgørende skridt, vi foretog, var at hjælpe vores medlemmer med at drage fordel af de forskellige regeringsprogrammer, der blev implementeret for at hjælpe tjenester i løbet af denne tid, dvs. plejerne fungerer såvel som Paycheck Security Program (PPP). Vi havde webinarer om emner oprettet for at hjælpe tjenester med at overleve. Appa behandlede det fælles rådgivende råd for kæledyrsmarkedet (PIJAC) såvel som andre markedorganisationer for at få kæledyrsbutikker erklæret som vigtige tjenester for at sikre, at detailhandelsbutikker kan fortsætte med at operere. Med masser af andre købmænd lukket, var det virkelig afgørende, da tydeligt kæledyrsejere havde brug for et sted for at få maden såvel som forsyninger, som de havde brug for til deres kæledyr.

Vi gennemførte en række Covid-19-pulsundersøgelser, der så på kæledyrsejervaner såvel som mønstre familiemedlem til nøjagtigt, hvordan de tjekket deres familiekæledyr under pandemien såvel som nøjagtigt, hvordan deres købsrutiner havde ændret sig. Dette hjalp vores medlemmer med at forstå, hvad forbrugere gjorde, såvel som virkelig leveret værdi i en afgørende tid.

Kæledyr, der hjælper os med pandemien

Du har været en utrættelig mester for udholdenhed af den menneskelige-dyrs bånd med “kæledyr i klasseværelset” såvel som kæledyrspleje afhænger af, før han slutter med at være præsident og administrerende direktør for APPA. Hvordan har familiekæledyr hjulpet os med denne pandemi?

Folk tællede på deres familiekæledyr under pandemien i mange mennesker. Kapaciteten til at have kæledyrskompetence i huset, når du ikke kunne være sammen med gode venner såvel som endda andre husstandsmedlemmer var usædvanligt vigtige. Hele sociale isoleringer såvel som mental træthed, der blev bragt videre af pandemien, var ekstremt hård. Bestemt, med unge, der bliver holdt i hus såvel som at have så masser af deres andre typiske aktiviteter, begrænset som sport såvel som ikke at være i stand til at interagere med andre børn i institutionen, der havde et kæledyr i deres dag, var vigtig.

Faktisk, da nogle få af de allerførste stimuluschecks gik ud til husholdninger i marts såvel som april, så vi et enormt løft i salget i de slags familiekæledyr, som du ofte ville samarbejde med husholdninger medunge børn. Salg af dyr som marsvin såvel som hamstere steg virkelig som et direkte resultat af, at folk har nogle ekstra penge i lommerne for at holde de unge underholdt såvel som manglende evne til at bruge det på ting som helligdage såvel som rejser. Der var en direkte forbindelse mellem disse to ting.

Fortsat vækst i at give som små familiekæledyr

Vi kan godt lide vores hunde såvel som katte, men faktisk ifølge APPA øgede den lille dyreklassificering 30 procent boost i alt. Tror du på, at Portends endda meget mere aktivitet i kategorien Lille dyre?

Denne klassificering inkluderer akvatiske fisk, krybdyr, fugle såvel som hamsterne, gerbils til små børn, som vi tidligere påpegede. En enorm forbedring under pandemien var, at folk var meget meget mere tid derhjemme. Det vil sandsynligvis blive opretholdt over tid. Disse dyr vil fortsat kræve at blive plejet såvel som krav mad såvel som godbidder såvel som legetøj. De vil kræve for at holde dyrene sunde såvel som glade.

Et andet element er opbevaringstanken med ferskvandsfisk, der er en del af husindretningen. Folk har kostet meget meget mere tid i huset såvel som har brugt meget mere penge på at opgradere deres generelle husdekoration samt tilføje ting som en smuk fisketank.

Vi talte tidligere om værdien af ​​familiekæledyr under pandemien. Vi forstår, at fisk i specifikt lavere blodtryk samt får folk til at føle sig meget mere ved enkelhed i en tid med høj stress og angst, som vi lige gik igennem. Jeg tror, ​​folk vil se værdien ikke kun i at gøre husstemningen meget mere smuk, men i nøjagtigt, hvordan de også har det.

Hund såvel som katteoptagelser ned

Hund såvel som katteoptagelser er nede. Hvad symboliserer dette for, at markedets general går videre?

Hylderne havde ikke familiens kæledyr (på grund af importbegrænsninger såvel som at være lukket osv.) For at sikre, at det var meget mere en bilist end mangel på rentesats fra offentligheden. Det er vigtigt at bemærke, at adoptioner repræsenterer omkring en tredjedel af køb af kæledyrshund samt ca. 35% fra katte. To tredjedele af disse dyr er fra andre kilder, den, der er husholdninger såvel som gode venner såvel som opdrættere, selvfølgelig, såvel som derefter forvandler det at vandre ind. Det vedrører, at antallet, der er omfattet af krisecentre, var nede, men det er sandsynligt, at det er sandsynligt at rebound.

Det er vigtigt at bemærke, at udbuddet af hunde følger med efterspørgslen, især efter at vi har set, hvad vi gjorde med pandemien. Antallet af dyr, der er i amerikanske husholdninger, er steget så godt som kan forventes at fortsætte. APPA støtter en udgift, der blev indført i den sidste kongres, der er blevet genindført i år kaldet: den sunde kæledyrshundimportlov. Vi arbejder med grupper som American Veterinary Medical Association (AVMA) såvel som American Kennel Club (AKC) såvel som andre, der ville forbedre den føderale regerings tilsyn med importerede hunde. Vi vil sikre os, at de har passende veterinærakkreditering for at sikre, at potentielt skadelig zoonotisk sygdom ikke kommer ind med disse dyr.

Appa mener, at importen sandsynligvis vil være en gradvis afgørende kilde til hunde, der er specifikke, som ikke er tilfredse med krisecentre såvel som andre kilder. Vi vil sikre os, at disse dyr er sunde såvel som velplejet. Denne udgift kan være et afgørende aspekt med penge til at hjælpe den føderale regering med at kontrollere disse import meget tættere.

Vækst af kæledyrsfoder samt tendenser

Ifølge APPA førte kæledyrfoder såvel som godbidder markedet med hensyn til volumenforøgelse med 42 milliarder dollars i salget eller en stigning på 15,1%. Der er fortsat en spredning af produktvalg. Er volumenet i tendenser, prøve eller opbevaring? Ser du denne klassificering udfladning som de pandemiske lektioner?

At opbevare på kæledyrfoder er allerede forsvundet. Der var tidligt meget bekymring for, at folk ikke ville være i stand til at få mad til deres kæledyr. Det er hovedsageligt aftaget, selvom der er nogle områder, der mangler lige her såvel som der. Det er meget mere tilknyttet råvareforsyningsproblemer såvel som en vis afmatning af den producerende proces på grund af covid sikkerhedsprotokoller. Det, vi ser, er en fortsættelse af premiumiseringsmønsteret sammen med en bekymring for generel kæledyrs sundhed og velvære, der driver boostet i salgsdollar.

Det ramte hus med seminarerne, der blev afholdt på verdensomspændende, var, at et par af de hurtigst voksende klassifikationer af kæledyrfoder er kategorier med højere ende. Mens de er en temmelig lille del af det samlede marked, er deres vækst meget højere end andre fødevarekategorier. Kølet såvel som frisk hurtig mad voksede 21% sidste år såvel som frosset mad steg 14%. Det andet aspekt er alle de nye familiekæledyr, der er i husholdninger, vil fortsætte med at vokse såvel som krav AMeget mere mad, så det får indflydelse.

Endelig vil vi sandsynligvis se, at nogle inflationære aspekter kommer i spil i år i råvarepriser. Et par af de estimater, som jeg har set, antyder omkring 5% boost i omkostninger til kæledyrfoder overalt, ligesom producenterne passerer et par af de boostede udgifter, de har for råvarer.

Demografi af kæledyrsejer

Millennials har overgået Boomers med hensyn til deres andel af kæledyrsejerskab såvel som udgifter de sidste par år. Statistik om Gen Z blev rapporteret for allerførste gang i 2019. Er der noget usædvanligt at kommentere om disse demografier såvel som deres køb for 2020?

Den mange nylige National Pet -ejereundersøgelse, der ser på al den generationsdemografi ekstremt omhyggeligt, vil først være ude før i juni. Vi ønskede ikke at skjule numrene ved at være ude i marken under pandemien. Generelt forstår vi, at disse generationer betragter familiekæledyr som familiemedlemmer, endda meget mere end Boomer -generationen. De bruger produkter, som Boomers udnyttede til at se som luksus som vigtige for plejen af ​​deres kæledyr. Kæledyrsteknologi, kosttilskud, mode er vokset, når årtusinder har endt med at være den største sektion af kæledyrsejer på markedet.

Noget af det arbejde, vi udførte sidste år på at tjekke ud, såvel som at bestemme mønstrene, især med Gen Z -generationen, vil være fascinerende at se på yderligere. De kommer virkelig til deres egne så langt som til kæledyrsejere. De ser ekstremt meget deres familiekæledyr som gode venner såvel som ledsagere, meget mere end årtusinderne. Når de begynder at skrive husholdninger såvel som at gå ind i arbejdsstyrken, vil de fortsætte med at støtte den slags produkter, som de føler, hjalp dem med at holde deres familiekæledyr sunde såvel som glade såvel som en del af husstanden. De stærke får rutiner af årtusinder fortsætter med Gen Z -generationen.

Øget veterinærpleje til nye kæledyr

Lad os tale om veterinærpleje såvel som produktsalg, der repræsenterer en betydelig 32,3 milliarder dollars. Kan du nedbryde det lidt mere med hensyn til hvad der driver disse køb af tjenester?

American Veterinary Medical Association (AVMA) rapporterede, at veterinærer oplevede et boost på 50% i nye familiekæledyr, der fik veterinærklinikker om ugen i løbet af marts – august 2020 tidsramme. Banfield i en rapport i slutningen af ​​januar eller begyndelsen af ​​februar i år rapporterede at se et 9,2% boost hos unge hunde samt 12,4% meget mere unge katte til veterinær ser i 2020 mod 2019. Det er klart den største kæde af veterinærklinikkerne i Land med over tusind hospitaler så et betydeligt løft i antallet af nye familiekæledyr, der kom ind i deres klinikker.

E-handel Vs. PÅ LAGER

Med e-handel, der kører så masser af køb såvel som at producere udfordringer, hvad er nogle metoder, som uafhængige købmænd konkurrerer effektivt?

En ting, der har haft usædvanlig succes, var at få online/afhentning i butikken. Du kan købe på internettet såvel som at hente i butikken nøjagtigt samme dag. Det er vanskeligt for den rene på internetbranchen at tilbyde såvel hastighed og bekvemmelighed. En række detailforretninger bruger ligeledes tredje festligheder som Uber til at levere kundernes hjem. Det er en del af deres omni-kanal-teknik til at betjene deres kunder. Kunder har ligeledes en tendens til at interagere med standardbutikker i en omni-kanals sag. Klienten, der kommer ind i butikken for at købe, vil ligeledes foretage på internetkøb med butikens websted såvel som enten har det leveret til deres hus eller hente det i butikken.

Butikker, der har investeret i deres på Internet-eksistensen såvel som deres evne til at gennemføre e-handel med deres websted, får succes. Butikker bruger deres på Internet -eksistensen til at fremstille et kvarter såvel som materiale til deres kunder. Det holder folk tilbage til deres websteder såvel som at se, hvilken ny info de har, eller evnen til at forbinde med andre kæledyrsejere. Dette er alle metoder, som dyrehandler bruger ekstremt med succes for at kæmpe med e-handel. Når vacciner kommer ud såvel som folk føler sig meget mere komfortable med at købe i butikken, vil evnen til at bringe din kæledyrshund med dig ind i dyrebutikken samt gå rundt samt se nye produkter, salg i butikken vil rebound .

Industristatistik

Markedet har været støt på opsvinget. Så hit pandemien. Troede du nogensinde, at markedet ville bryde over 100 milliarder dollars i salg i pandemien? Hvad er din forudsigelse for 2021?

Vi blev bestemt overrasket. Vores originale fremskrivning for 2020 var under 100 milliarder dollars. I de tidlige dage af pandemien fik vi rapporter, der antydede salg af produkter, især vanskelige produkter, ville være markant ned for året. Det forbedring af, at markedet blev chokeret alle, selv med ca. 21% fald i kæledyrstjenester. Det var klassificeringen, der virkelig blev ramt vanskelig under pandemien. UnderstaNderbart med folk, der ikke rejste der, var mindre krav til bestyrelse såvel som kæledyrssiddende. Tidligt i pandemien var groomers ikke i stand til at operere, da de ikke blev tænkt på vigtige virksomheder.

For 2021,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *